Bielsko-Biała - Stary Rynek

Bielsko-Biała miasto włókienników i bajek

Miasto Biesko-Biała leżące pomiędzy Beskidem Śląskim i Małym znane jest nie tylko jako ważny ośrodek przemysłowy, ale i jako doskonały punkt wypadowy w pobliskie góry. Stoki Szyndzielni to zimą doskonałe miejsce na narty, a pasmo Klimczoka i Czupla sprawia, że piesze wycieczki cieszą się w rejonie Bielska wielką popularnością. Liczne atrakcje turystyczne czekają i w ścisłym centrum miasta. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Bielsko-Biała miasto najsłynniejszej polskiej kreskówki

Piękna architektura, dzięki której Bielsko-Biała bywa nazywana „Małym Wiedniem” to główny walor miasta. Okazały Zamek Sułkowskich, piękny ratusz oraz okazałe świątynie sprawiają, że miłośnicy architektury w tym mieście nudzić się nie mogą. Jest to jednocześnie miasto, które przyciąga najmłodszych. Dlaczego? Bo to właśnie tu powstawały najsłynniejsze polskie kreskówki. Bielskie Studio Filmów Rysunkowych jest dziś chętnie odwiedzane przez szkolne wycieczki, a maluchy mogą zapoznać się nie tylko z historią poszczególnych bajek, ale i poznać proces tworzenia filmu rysunkowego. Spacer po ulicach Białej jest też okazją do spotkania się z Bolkiem i Lolkiem oraz z Reksiem – bohaterami, którzy na terenie miasta doczekali się własnych pomników.

Bielsko-Biała miastem zabytków techniki

Bielsko-Biała jest jednocześnie miastem, na terenie którego znaleźć można wspaniałe zabytki techniki. Okazały dworzec kolejowy stał się jednym z symboli miasta. Choć i tak najlepszym sposobem na poznanie jego przemysłowej przeszłości jest wizyta w dwóch placówkach przypominających o tak ważnym dla rozwoju Bielska włókiennictwie. Jednym z nich jest Dom Tkacza. Drugim – Muzeum Techniki i Włókiennictwa. Te obiekty z pewnością warto uwzględnić w programie swej wycieczki do Bielska. Podobnie zresztą jak wizytę w muzeum mieszczącym się w murach Zamku Sułkowskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *